1. Pro Patria
    • Projekt cím: Elemi adó-vevőkből felépített modulárisan skálázható mesterséges intelligenciával támogatott többcélú nagyfrekvenciás távérzékelő eljárás kutatása és a piacképes termék kifejlesztése
    • Kedvezményezett neve (Konzorciumvezető): PRO PATRIA ELECTRONICS Mérnöki Fejlesztő és Szolgáltató Kft.
    • Szerződött támogatás összeg: 245 531 761 Ft.
    • Támogatás mértéke: 59,41%
    • Megvalósítási időszak:07.01-2024.06.30
    • Projektazonosító: 2019-1.1.1-PIACI-KF-2019-00225
    • Konzorciumi Tag: Dat-Golf Mérnöki Szolgáltató Távközlési Kft., Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
    • Rövid összefoglaló: Biztonsági szempontból napjainkban egyre nagyobb problémát okoznak azok a területek, amelyeket nem tudunk megfelelően megfigyelni. A megfigyelés hiánya miatt ezeken a területeken ellenőrizetlenül tevékenykedhetnek vagy szivároghatnak be nem kívánt csempész és deviáns személyek.

      Ez nemcsak Magyarország és az Európai Unió biztonságának és stabilitásának szempontjából nézve ad okot aggodalomra, hanem a világ bármely régiójában komoly biztonsági kockázatot jelent, ugyanis amennyiben egy ország nem tudja ellenőrizni a területeit, akaratlanul is szabad utat enged a rossz szándékkal érkező személyek számára.

      A fent említett ellenőrizetlen területek azért nehezen megfigyelhetőek, mert a jelenleg többségében használt elsődleges felderítő berendezések a működési elvükből fakadóan nem ezekre a területekre vannak optimalizálva, illetve a jelenleg rendszerbe állítható úgynevezett réskitöltő rádiólokátorok, - magas beszerzési költségük miatt - a világ országainak csak egy szűk csoportja számára elérhetőek.

      A nyílt légterek megfigyelésére kifejlesztett elsődleges radarok számára a közeli távolságokon kívül, vakfoltot jelentenek az erősen szabdalt felszínű területek (például völgyek, szurdokok, hegyek által takart részek) az alkalmazott frekvenciasáv és a hullámterjedés természetéből fakadóan. A fentebb említett drága réskitöltő radarok feladata ezen területek lefedése, az itt mozgó kisrepülőgépek, helikopterek, egyéb légi célok felderítése. Konzorciumunk arra kíván megoldást nyújtani a projekt keretében, hogy ez a felderítőképesség széles körben elérhető legyen. Elképzelésünk szerint, ezeknek a területeknek a megfigyelése megoldható egy vagy több speciális, a feladatra optimalizált radar segítségével.

      Az általunk elképzelt megoldás egyik újdonságtartalma a versenytársakéhoz képest az, hogy mi a radart modulárisan építjük fel, ezáltal az egyes felhasználók igényeire tudjuk szabni a műszaki megoldást. Így a vevőink nem lesznek beszorítva olyan radar-kategóriákba, amelyek az általuk meghatározott detektálási feladathoz képest túl nagynak vagy túl kicsinek bizonyulnának. A másik újdonság a meglevő radarokhoz képest, hogy mesterséges intelligenciát (MI) is fogunk használni a jelfeldolgozási láncban, ugyanis a konvencionális algoritmusokhoz képest a mesterséges intelligenciával támogatott algoritmusok eredményesebben tudják felszínre hozni a radarunkban rejlő lehetőségeket.

      A projekt során elért kutatási eredmények felhasználása alapján fogjuk megépíteni a radar prototípusát, majd ezt bevizsgálva fogjuk tudni létrehozni az utolsó mérföldkő évében, a kor színvonalának megfelelő, az ismert piaci igényeknek eleget tevő készterméket. Hiszünk abban, hogy a pályázat keretében, sőt azt meghaladva tudunk válaszolni erre tudományos kihívásra. A projekt zárásakor létrejött radart fogjuk bevezetni a védelmi piacra, majd bemutatni és értékesíteni a megcélzott vevők számára.

      Üzleti partnereink visszajelzései, valamint a szakkiállításokon szerzett tapasztalataink alapján a kifejleszteni kívánt radart, hazánk keleti és déli határán kívül, Európa keleti régiójának országaiban, illetve a Távol-Keleten és Afrikában fogjuk forgalmazni. Konzorciumunk tagjai, vagyis a Pro Patria Electronics Kft., a Dat-Golf Kft. és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Szélessávú Hírközlés és Villamosságtan Tanszéke, rendelkeznek azzal a K+F potenciállal, amely szükséges a kutatások elvégzéséhez, a megfelelő műszaki tervezéshez, feladatkiosztáshoz és -megvalósításhoz. Ezeknek a kompetenciáknak köszönhetően konzorciumunk képes a fenti nagy társadalmi hasznosságú és fontos védelmi feladatokat ellátó piacképes termék, illetve prototípus megalkotására.